Przyzwyczajeń związanych z przechowywaniem alkoholu jest niezwykle dużo. W większości mieszkań każdy z domowników doskonale wie, gdzie trzymane są wysokoprocentowe trunki i, gdy tylko zostanie zakupiony nowy, umieszczany jest w tym samym miejscu. Specjalna półka, lodówka na alkohol czy osobny barek – to tylko niektóre z przykładów najczęstszej lokalizacji tego typu płynów w domach. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w zależności od konkretnego rodzaju, złe przechowywanie może negatywnie wpłynąć na alkohol. Nadmierne nasłonecznienie, zbyt niska temperatura lub nawet zła pozycja butelki mogą skutecznie popsuć smak oraz kolor trunków. Z naszego dzisiejszego wpisu dowiesz się, w jakich miejscach najlepiej przechowywać alkohol, aby mu nie zaszkodzić.
Odpowiednie warunki do przechowywania alkoholu – dlaczego są ważne?
Niezależnie od tego, czy posiadasz okazałą kolekcję napojów wysokoprocentowych, czy chcesz zapewnić optymalne warunki dla kilku butelek wina otrzymanego z okazji urodzin, warto wiedzieć, dlaczego alkohol powinien być przechowywany w odpowiednim miejscu. Zła temperatura i nadmierna ekspozycja na promienie UV mogą skutecznie wpłynąć na zmianę smaku trunku. Nie musisz martwić się zepsuciem tego typu płynu, jednak i tak warto zatroszczyć się o optymalne warunki przechowywania alkoholu. Wyobraź sobie sytuację, w której po dłuższym czasie od otworzenia butelki Twojego ulubionego wina, chcesz znowu cieszyć się jego smakiem. Po wlaniu płynu do kieliszka, okazuje się, że trunek nie ma tych samych charakterystycznych nut, które tak bardzo Ci w nim odpowiadały. Najprawdopodobniej jest to spowodowane złym przechowaniem alkoholu.
Gdzie najlepiej przechowywać alkohol w domu?
Pierwszym kluczowym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę, jest odpowiednia temperatura. Bez względu na to, jaki dokładnie rodzaj alkoholu masz w domu, przede wszystkim nie wystawiaj go na działanie ciepła oraz promieni słonecznych. Nie bez powodu najdroższe trunki na świece są trzymane w drewnianych beczkach w piwnicach, gdzie panuje półmrok oraz przyjemny chłód. Zbyt wysoka temperatura wpływa negatywnie na płyn znajdujący się wewnątrz butelki, ponieważ alkohol wystawiony na działanie ciepła może zacząć się rozszerzać, co prowadzi do jego odparowania. Pod wpływem promieni słonecznych, trunek traci swój pierwotny smak.
Podstawowa zasada co do przechowywania alkoholu związana jest z zapewnieniem chłodu dla trunku. Nie we wszystkich przypadkach musi to być lodówka, w zależności od konkretnego gatunku napoju wysokoprocentowego może być to temperatura pokojowa. Wyjątkiem są wszystkie otwarte butelki zawierające alkohol – dla bezpieczeństwa lepiej trzymać je w lodówce.
Jeśli masz tendencję do przechowywania alkoholu „na później”, a nie przepadasz za mocno zimnymi drinkami, warto rozważyć zakup specjalnych szklanych butelek, niewielkich beczek lub ozdobnych karafek. Takie produkty skutecznie chronią trunki przed nadmiernym napowietrzeniem. Decydując się na takie rozwiązanie zyskujesz pewność, że ulubione wino lub whiskey będzie miało ten smak przez bardzo długi czas. Nie ulega również wątpliwościom, że w ten sposób zaprezentowany alkohol wygląda niezwykle elegancko. Jeśli często odwiedzają Cię goście, z pewnością zwrócą uwagę na tak efektownie przechowywany trunek.
Lodówki na alkohol
Niezwykle popularny gadżet, który z roku na rok rośnie na popularności. Lodówki na alkohol to przenośne przedmioty, które możesz ustawić w dowolnym miejscu. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to podłączenie do prądu. Jakie trunki najlepiej tam przechowywać? Będzie to doskonałe miejsce do trzymania alkoholi na bazie śmietany (np. różnego rodzaju likierów) oraz wzmocnionych win, takich jak wermut lub porto. Lodówka tego typu to oczywiście odpowiednia przestrzeń do przechowywania otwartych już butelek.