Magazyny, hale, zakłady pracy to przestrzenie wymagające zaawansowanej wentylacji powietrza. Jak osiągnąć odpowiednie parametry przy tak wielkometrażowych obiektach? Wystarczą starannie zoptymalizowane pod kątem potrzeb budynku nowoczesne urządzenia, których zadaniem jest utrzymywanie właściwej cyrkulacji powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych. Poznaj główne elementy systemu wentylacji przemysłowej i dowiedz się, jak działają!
Wentylacja przemysłowa – co to?
W trakcie produkcji trudno uniknąć rozprzestrzeniania się różnego typu substancji. Oczywiście ich szkodliwość i stężenie wynika ze specyfiki procesu technologicznego odbywającego się w konkretnym obiekcie. Czy to oznacza, że przebywanie na terenie zakładu zagraża bezpośrednio zdrowiu? Odpowiedź brzmi – „nie”. Bezpieczne warunki do wykonywania pracy stwarza wentylacja przemysłowa, czyli w skrócie – system filtrowania i dostarczania świeżego powietrza.
Główne cele systemu wentylacji przemysłowej
Cyrkulacja to podstawowa, ale nie jedyna funkcja systemu wentylacyjnego. Nowoczesny sprzęt zapewnia wiele innych ergonomicznych udogodnień. Przy planowaniu całkowitej lub częściowej wymiany instalacji czy jeszcze wcześniej – na etapie projektowania obiektu, warto uwzględnić potrzeby pracowników, ograniczenia przestrzenne, a także specyfikę branży i samego procesu produkcji.
Najważniejsze cele systemu wentylacji przemysłowej to:
- zapewnienie świeżego powietrza;
- usuwanie szkodliwych związków, pyłów, gazów;
- utrzymywanie zrównoważonej temperatury,
- niwelowanie nadmiernej wilgoci,
- odzyskiwanie ciepła.
Z czego składa się system wentylacji przemysłowej?
Ze względu na to, że każdy budynek wymaga innego, indywidualnego podejścia trudno wskazać jednolity model dla wszystkich branż. Dla przykładu – w wentylacji pożarowej, która służy do oddymiania, urządzenia muszą być wysoce ognioodporne. Kolejne różnice generuje typ instalacji – rozmieszczenie poszczególnych części będzie wyglądało inaczej zarówno w przypadku systemu mechanicznego, jak i grawitacyjnego.
Mimo zasadniczych rozbieżności wyróżnia się kilka niezbędnych składowych, bez których prawidłowe działanie cyrkulacji jest niemożliwe. Podstawowe elementy, które tworzą zintegrowany system wentylacji przemysłowej, to:
- kanały wentylacyjne – tworzą sieć, która odpowiada za równomierne rozprowadzanie powietrza po całym budynku;
- tłumiki akustyczne – redukują hałas wydawany przez poszczególne elementy instalacji;
- zakończenia przewodów – czerpnie, wyrzutnie i nasady chronią otwory wentylacyjne na dachach lub ścianach, a ich zadaniem jest nawiewanie/wywiewanie powietrza;
- filtry – usuwają zanieczyszczenia i szkodliwe substancje;
- regulatory przepływu – kontrolują i optymalizują przepływ powietrza dla każdego pomieszczenia.

Zalety wentylacji przemysłowej
Osiągnięcie najwyższej wydajności jest możliwe tylko wtedy, kiedy poszczególne elementy systemu zostaną dopasowane do konstrukcji całego obiektu przy uwzględnieniu zachodzących wewnątrz procesów produkcyjnych. Wiele urządzeń pozwala na zaoszczędzenie energii i ciepła, a tym samym – pieniędzy.
Oto kilka przykładowych korzyści, które może przynieść Twojemu biznesowi odpowiedni system wentylacji przemysłowej:
- zapewnia pracownikom komfort cieplny o każdej porze roku;
- energooszczędne urządzenia generują niższe koszty eksploatacji;
- bezpieczne warunki pracy;
- świeże powietrze poprawia samopoczucie i – przede wszystkim – wydajność pracowników.