• Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
  • Przejdź do stopki
  • Home
  • Budowanie domu
  • Remont domu
  • Urządzanie ogrodu
  • Ogrodzenia dla domu
  • Inne

Ogrodzenia Beton

Twój osobisty poradnik - jak wybudować dom marzeń i zadbać o ogród.

Jesteś tutaj: Strona główna / Inne / Jaka powinna być dobra wentylacja przemysłowa: wymagania i normy

Jaka powinna być dobra wentylacja przemysłowa: wymagania i normy

19/04/2022 przez Admin

Zanieczyszczone powietrze o nieodpowiedniej temperaturze lub stopniu wilgotności wykazuje niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo i wydajność pracy, koncentrację oraz ogólne samopoczucie pracowników. Z tego powodu prawidłowo działająca wentylacja przemysłowa to element niezbędny w każdym zakładzie produkcyjnym. Instalacja ta pozwala bowiem na skuteczne odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza z miejsca emisji i znaczne ograniczanie jego rozprzestrzeniania. Jednocześnie system wentylacyjny gwarantuje stały dopływ oczyszczonego powietrza tworzącego sprzyjające warunki pracy. Kwestię wentylacji w zakładach przemysłowych regulują przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy, a sama instalacja musi spełniać określone normy i wymagania. W tym artykule przedstawiamy kilka najważniejszych z nich. 

Wentylacja przemysłowa – dlaczego jest konieczna?

Podczas codziennej pracy w rozmaitych zakładach przemysłowych (np. w trakcie procesów technologicznych) nieustannie dochodzi do wydzielania zanieczyszczeń takich jak m.in. cząstki stałe, gazy oraz aerozole ciekłe. Dostrzegalnym problemem jest także emisja ciepła i pary wodnej. Wszystko to może nieść zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi, co ma związek z właściwościami drażniącymi, toksycznymi, alergizującymi i kancernogennymi wydzielanych zanieczyszczeń. Ich natężenie może w konsekwencji skutkować dużym dyskomfortem podczas wykonywania obowiązków służbowych, a także złym samopoczuciem pracowników. Istotnym ryzykiem okazuje się także przekroczenie dopuszczalnych stężeń substancji łatwopalnych lub wybuchowych. Zanieczyszczenia to ponadto przyczyna szybszego zużycia, uszkodzenia czy też awarii maszyn i urządzeń znajdujących się na wyposażeniu zakładu przemysłowego. 

To wszystko sprawia, że w tego rodzaju obiektach konieczne jest zagwarantowanie właściwych warunków pracy, które powinny obejmować nie tylko odpowiednią dla danej pory roku temperaturę powietrza, ale również zachowanie stężenia zanieczyszczeń na bezpiecznym poziomie. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zamontowanie wentylacji przemysłowej, której zadaniem jest przede wszystkim usuwanie lub rozcieńczanie zanieczyszczeń wytwarzanych w trakcie procesów technologicznych i tym samym znaczna poprawa komfortu przebywania w budynku. 

Wentylacja przemysłowa – najważniejsze wymagania prawne

Instalacja wentylacji przemysłowej to konieczność, która obarczona jest szeregiem istotnych wymogów i warunków, które należy uwzględnić już na etapie projektowania tego systemu. Poniżej znajdziesz listę kilku najważniejszych kwestii dotyczących wentylacji w zakładach przemysłowych. 

Najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS)

NDS to średnia wartość ważona stężenia, którego oddziaływanie na pracownika w ciągu 8-godzinnego dnia pracy przez cały okres jego aktywności zawodowej nie powinno skutkować negatywnymi zmianami zdrowotnymi ani dla niego, ani dla jego przyszłych pokoleń. 

Wymiana powietrza

Swobodna wymiana powietrza wynika z potrzeb użytkowych, a także funkcji pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych. Wymiana powietrza gwarantuje bowiem nieprzekroczenie wartości NDS danej substancji. Z tego powodu w pomieszczeniach pracy, w których nie ma klimatyzacji, musi być bezwzględnie zapewniona stała wymiana powietrza nie mniejsza niż półkrotna w ciągu godziny. 

Wentylacja awaryjna

Wentylacja awaryjna jest niezbędna w pomieszczeniach zagrożonych wydzielaniem się lub przenikaniem z zewnątrz substancji szkodliwych dla zdrowia, a także substancji palnej w ilości mogącej nieść ryzyko wybuchu. Wówczas należy zastosować dodatkowy, awaryjny system wentylacji, który będzie odpowiednio dostosowany do przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.

Odciągi miejscowe 

Odciągi miejscowe są konieczne w pomieszczeniach pracy, w których proces technologiczny stanowi źródło miejscowej emisji substancji szkodliwych dla zdrowia o zbyt wysokim stężeniu lub uciążliwym zapachu. Wówczas odciągi powinny być połączone z głównym systemem wentylacji.

W kategorii:Inne

Pierwszy Sidebar

Sprawdź też

Wentylacja z rekuperacją

Wentylacja z rekuperacją — na czym polega?

26/08/2022 Przez Admin

Jaka powinna być dobra wentylacja przemysłowa: wymagania i normy

Jaka powinna być dobra wentylacja przemysłowa: wymagania i normy

19/04/2022 Przez Admin

Footer

Ogrodzenia beton

Sprawdź nasze artykuły i dowiedz się jak wybudować dom swoich marzeń z wspaniałym ogrodem!

– Wchodzę w to!

Oprócz tego znajdziesz u nas informacje na temat ogrodzeń oraz pomysły, które możesz wykorzystać podczas aranżowania swojego lokum.

– Potrzebuję więcej informacji!

Najnowsze wpisy

  • Alternatywne miejsca bezpiecznego przechowywania alkoholu
  • Wentylacja z rekuperacją — na czym polega?
  • Jaka powinna być dobra wentylacja przemysłowa: wymagania i normy

Wyszukaj

Copyright © 2023 · Wspierany przez Agencja Marketingowa Strategiczni.pl