Wentylacja mechaniczna, inaczej nazywana rekuperacją, jest standardem w niemalże każdym nowo wybudowanym bloku lub domu. Dzięki nieustannej wymianie zużytego powietrza na świeże we wszystkich pomieszczeniach, wpływa pozytywnie nie tylko na bezpieczeństwo domowników, ale również podnosi ich komfort w trakcie przebywania we własnym domu. Kolejną zaletą rekuperacji, opierającej się na działaniu centrali wentylacyjnej, jest obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem w trakcie zimy. Sprawdź, na czym polega to nowoczesne rozwiązanie i dlaczego warto w nie zainwestować.
Na czym polega działanie rekuperacji oraz centrali wentylacyjnej?
Głównym zadaniem wentylacji mechanicznej jest wymiana zużytego powietrza na świeże, z dodatkowym odzyskiem ciepła. Podstawowym elementem rekuperacji są centrale wentylacyjne. To ta część odpowiada za stałą cyrkulację oraz obróbkę powietrza (ogrzanie, schłodzenie oraz filtrowanie z ewentualnych zanieczyszczeń). Centrala również składa się z pomniejszych części. Najważniejszymi z nich są:
- wentylatory;
- filtry powietrza;
- nagrzewnice powietrza;
Centralę wentylacyjną można także wyposażyć w elementy osuszające lub nawilżające powietrze. Wtedy ta część staje się dodatkowo centralą klimatyzacyjną.
Najważniejsze w rekuperatorze są dwa strumienie powietrza, które przepływają przez urządzenie jednocześnie, jednak nie mieszają się ze sobą. W jednym kanale znajduje się ciepłe i zanieczyszczone powietrze z wewnątrz pomieszczeń (odprowadzane przez anemostaty, czyli kratki wentylacyjne), a w drugim jest świeże powietrze nawiewane z zewnątrz. Od centrali wentylacyjnej odchodzą kanały, które mają za zadanie rozprowadzić oczyszczone powietrze po całym mieszkaniu.
Wyjątkowo praktycznym dodatkiem do wentylacji mechanicznej są filtry. Ich zadaniem jest oczyszczenie nawiewanego powietrza z różnego rodzaju zanieczyszczeń, smogu, a nawet niektórych drobnoustrojów. W związku z tym rekuperacja wpływa pozytywnie na zdrowie domowników, szczególnie tych cierpiących na alergię.
Zalety wentylacji mechanicznej
Największą zaletą rekuperacji jest to, że działa ona cały czas. W przeciwieństwie do starego typu wentylacji grawitacyjnej, której funkcjonowanie jest uzależnione od warunków panujących na zewnątrz (podstawę jej działania stanowi przeciąg). Dzięki ciągłemu działaniu rekuperacji z centralą wentylacyjną, masz pewność, że Ty oraz inni domownicy, oddychacie zdrowym i oczyszczonym z zanieczyszczeń powietrzem.
Eksperci zwracają również uwagę na to, że wentylacja mechaniczna skutecznie pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie w trakcie zimy. Ma to związek z podstawową funkcjonalnością rekuperacji – odzyskiwaniem ciepła z wywiewanego i zużytego powietrza.
Kolejną zaletą jest obecność filtrów w rekuperatorze. Jak już zostało wspomniane, mają one za zadanie oczyszczać nawiewane powietrze i tym samym podnosić jego jakość. W ten sposób każdy z domowników może oddychać swobodnie bez martwienia się o smog panujący za oknem. Dzięki rekuperacji komfort życia alergików również jest skutecznie podniesiony, ponieważ z użyciem odpowiednich filtrów, system oczyszcza powietrze z alergenów.